Bordspendyl 1700-tal

361144

BORDSPENDYL, rokoko, 1700-tal, emaljerad urtavla med romerska siffor, bemålat fodral i trä, höjd 36 cm, nyckel och pendel finns
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland

Urtavla med skador, sprickor, renoverad med bl.a. senare krön och bakstycke. skadad pendel

Ändringar/tillägg
Nyckel och pendel finns att avhämta vid Utlämningen

Klockor/Ur

Monter 16

Bordspendyl 1700-tal

Budhistorik (12 bud)
2328888
5 200
2328695
5 000
2328695
4 800
2328860
4 600
2328695
4 400

Slutpris SEK:
5 200
524 EUR, 595 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.