Skåp 1700-tal

361126

SKÅP, 1700-talets andra hälft, 2-delat, konturerad front, dörrluckor med profilerade speglar med dekormåleri av blomster, krön med skuren dekor av plymformat ornament, invändigt med hyllinredning samt skedhylla, höjd ca 230, 123x70 cm, nyckel medföljer
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland

Slitage, delvis framskrapad färg, senare betsat, senare lås, en list lös

Möbler, Allmoge

Rum 15

Skåp 1700-tal

Budhistorik (6 bud)
2319500
8 000
2317376
4 200
2313535
2313230
3 800
2312284
3 200

Slutpris SEK:
8 000
806 EUR, 915 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.