Bror Hellström prispokaler, Sportauktion

361015

BROR HELLSTRÖM MEMORABILIA, PRISPOKALER, vitmetall, tenn, 10 st, med inskriptioner: AFTONBLADETS PROPAGANDA 1941, höjd 8 cm; GRUPPO "BARACCA" MILANO 22/9 1940, höjd 36 cm; LÄKEROL-FABRIKENS HEDERSPRIS, IF Sifhällas Tävl. 1939, höjd med lock ca 32 cm; STHLMS.VELOCIPEDAFFÄRS HEDERSPRIS, höjd 8 cm; A.I.K:s HEDERSPRIS 1937, höjd 18,5 cm;
KAFÉ A.I.K.s HEDERSPRIS, höjd 19 cm; KOOPERATIVA SKRÄDDERIETS HEDERSPRIS, höjd 12 cm; TRIANGELKLUBBARNA, 1937 Stockholm; ESKILSTUNA KURIRENS HEDERSPRIS, höjd 10,5 cm;
M.BERLIN & Co AB HEDERSPRIS SM I TERRÄNG 1942, brons, höjd 15 cm (Grundades i Värnamo 1934 och blev snabbt synonymt med sitt varumärke Apollo -cyklar, motorcyklar, mopeder)

PROVENIENS:
Rekord:
Han deltog i världsrekordlaget på 4 x 1500 m och 4 x 1 engelsk mil 1941
Svensk rekordhållare på tre engelska mil
13.52,6 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk rekordhållare på 5 000 meter
14.15,8 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk mästare på 5 000 meter
Bror Hellström (1940-1942)
Svensk mästare på 10 000 meter
Bror Hellström (1940)

Bucklor, skador

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Metall

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (1 bud)

2345012
2016-02-21 12:38:41

2016-02-27 kl 20:13
Slutpris SEK:
30 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.