Stolar gustavianska lindomearbete

360999

STOLAR, 6 st., sekelskifte 1800, gustavianska lindomearbete, dekor av pärlbård samt stiliserad kärve, ben med kannelyrer, klädsel av tyg, sitthöjd ca 46 cm
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland

2 stolar med renoverade/kompletterade benkryss, senare bemålade, senare klädsel, slitage

Rum 12

Budhistorik (2 bud)

2328429
10 000
2312266
7 000

Slutpris SEK:
10 000
1 007 EUR, 1 144 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.