Taburetter gustavianska

360996

TABURETTER, 1 par, gustavianska, stockholmsarbete, av Erik Holmberg (mästare i Stockholm troligen 1768-1796), signerad EHB, märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, sitthöjd ca 42, 45x40 cm
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland

Senare bemålning, slitage, senare klädsel

Ändringar/tillägg
av Erik Holmberg (mästare i Stockholm troligen 1768-1796), signerad EHB

Möbler, Övriga möbler

Rum 11

Taburetter gustavianska

Budhistorik (28 bud)
2329750
25 000
2329248
24 000
2328682
23 000
2328682
22 000
2329247
21 000

Slutpris SEK:
25 000
2 518 EUR, 2 860 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.