Bror Hellström, Sportauktion

360988

BROR HELLSTRÖM, MEDALJER, mm, silver, 1930-40-tal, bla Svenskt Mästerskap: 1941 Löpn. 5000 m, 1942 Löpn. 5000 m, 1940 Löpn. 5000 m, 1940 Löpn. 10000 m bla totalvikt (1 med sidenrips, 1 emalj), pokal med inskription "SHELLS HEDERSPRIS VID JUNI -SPELEN 16/6 1939, KA, N8, ca 325 g;
Brandkårens IK: 2 tennfat medföljer, inskription "Bror Hellström på 30 års dagen", "1914-1944":
PROVENIENS:
Rekord:
Han deltog i världsrekordlaget på 4 x 1500 m och 4 x 1 engelsk mil 1941
Svensk rekordhållare på tre engelska mil
13.52,6 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk rekordhållare på 5 000 meter
14.15,8 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk mästare på 5 000 meter
Bror Hellström (1940-1942)
Svensk mästare på 10 000 meter
Bror Hellström (1940)

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Silver

Nybrogatan 32, Stockholm

Bror Hellström, Sportauktion

Budhistorik (2 bud)

2359582
2347890

Slutpris SEK:
111 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.