Bror Hellström medaljer mm, Sportauktion

360943

BROR HELLSTRÖM MEMORABILIA, MEDALJER, PINS mm, brons och metall, 1930-40-tal, bla Landskampen Noriges Fri-Idrettsforbund: Sverige-Norge 1939, Landskamp I Fri-Idrott 1943 Sverige-Ungern, Dagens Nyheter Stadslöpning, brons, Carl Fagerberg, H Bergman gjuteri (4), Stadiontävlingarna 1941, Landslagskampen 1942, Stockholmsspelen 1937, SAAB-pins; bricka i mässing, inskription "Landshövding Hagströmers, Hederspris, vid jubileumstävlingarna i Sölvesborg 1940, ca 39x56 cm

PROVENIENS:
Rekord:
Han deltog i världsrekordlaget på 4 x 1500 m och 4 x 1 engelsk mil 1941
Svensk rekordhållare på tre engelska mil
13.52,6 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk rekordhållare på 5 000 meter
14.15,8 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk mästare på 5 000 meter
Bror Hellström (1940-1942)
Svensk mästare på 10 000 meter
Bror Hellström (1940)

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Vapen/Medaljer

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (4 bud)

2358843
450
2358787
2358787
2356892

Slutpris SEK:
450
45 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.