Syditalisk skyphos

360934

SKYPHOS, Kampanien, hellenistisk, ca 300-talet fKr, svartmålad figurdekor med palmetter, höjd 16, diameter 16,5 cm

Något slitage, botten täckt med rottrådar

Diverse

Monter 15

Syditalisk skyphos

Budhistorik (39 bud)
2329748
22 000
2329744
21 000
2329740
20 000
2329737
19 500
2329716
19 000

Slutpris SEK:
22 000
2 215 EUR, 2 517 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.