Svea Nyman oljemålningar

360931

SVEA NYMAN (1902-1986), (2), stilleben, signerade S. Nyman, olja på duk, 41 x 34 resp. 40 x 32 cm
HISTORIK: Svea Nyman föddes i Stockholm 1902. Hon fick sin utbildning på Gerlesborgsskolan och via kurser på Konstakademien. Hennes motivkrets var framför allt stilleben. I sin naiva utformning äger de en ovanlig täthet som ofta skapar ett intryck av monumentalitet. Den självklara enkelhet och skärpa med vilken hon fångar sina motiv gör henne unik inom den svenska naivistiska traditionen.
Representerad: Moderna Museet i Stockholm samt på museerna i Västerås och Linköping.

Fack 37

Svea Nyman oljemålningar

Budhistorik (15 bud)
2328266
2328267
1 400
2328266
1 300
2327063
2327063
950

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.