Silvermedaljer Bror Hellström, Sportauktion

360898

BROR HELLSTRÖM, MEMORABILIA MEDALJER MM, silver, 1930-40-tal,
bla Landslagskampen 23-24 augusti 1941 (1.pris löpning 5000 m), Svenska Idrottsförbundet Friidrottsdagen 1937 (porträtt av S.A.Andree - Målmedveten - Viljestark), delvis förgyllda, totalvikt med sidenrips och emalj ca 689 g;
3 fat bla nysilver medföljer, inskription: "Ragnar Frunk järnaffär AB Hederspris", diameter 37 cm; Idrottsbladets Hederspris S.Y.K Mästerskapen 1939, diameter 28,5 cm; S.Y.K:s Hederspris1939, diameter 30 cm

PROVENIENS:
Rekord:
Han deltog i världsrekordlaget på 4 x 1500 m och 4 x 1 engelsk mil 1941
Svensk rekordhållare på tre engelska mil
13.52,6 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk rekordhållare på 5 000 meter
14.15,8 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk mästare på 5 000 meter
Bror Hellström (1940-1942)
Svensk mästare på 10 000 meter
Bror Hellström (1940)

Bruksslitage

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Vapen/Medaljer

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (14 bud)
2359535
2359366
1 400
2359357
1 300
2358927
2358899

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.