Prispokaler Bror Hellström silver, Sportauktion

360887

PRISPOKALER (2): STOCKHOLMS TIDNINGENS REKORDPOKAL TILL BROR HELLSTRÖM för 14.15.8 på 5000 M. 28/9 1941, silver, K.Anderson, Stockholm, P8 1941, höjd med lock 24,5 cm, vikt 390 g; STOCKHOLMS
SPÅRVÄGARS HEDERSPRIS 1940 21/6, silver, GAB, L8 1937, delvis förgylld, höjd 16,5, 196 gram; totalvikt 586 g

PROVENIENS:
Rekord:
Han deltog i världsrekordlaget på 4 x 1500 m och 4 x 1 engelsk mil 1941
Svensk rekordhållare på tre engelska mil
13.52,6 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk rekordhållare på 5 000 meter
14.15,8 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk mästare på 5 000 meter
Bror Hellström (1940-1942)
Svensk mästare på 10 000 meter
Bror Hellström (1940)

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Silver

Budhistorik (7 bud)
2348939
2350645
1 900
2348939
1 700
2348365
1 600
2342642

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:
1 800

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.