Landskampspokal Sverige-Finland, Sportauktion

360839

KABOM-POKALEN, med lock, BROR HELLSTRÖM, "LANDSKAMPSPOKAL för bästa svenska prestation vid landskampen i allmän idrott Sverige-Finland 1940", silver, K Anderson, O8 (1940), höjd med träsockel 41 cm, pokalens höjd 34 cm, 634 gram

PROVENIENS:
Rekord:
Han deltog i världsrekordlaget på 4 x 1500 m och 4 x 1 engelsk mil 1941
Svensk rekordhållare på tre engelska mil
13.52,6 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk rekordhållare på 5 000 meter
14.15,8 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk mästare på 5 000 meter
Bror Hellström (1940-1942)
Svensk mästare på 10 000 meter
Bror Hellström (1940)

HISTORIK:
Ett på sin tid känt och eftertraktat idrottspris som instiftades redan 1928 av den idrottsintresserade direktören Oscar Molander på Konfektions AB Oscar Molander (KABOM) i Alingsås (Herrkläder). Pokalen skulle tillfalla bäste svensk i vissa landskamper och andra tävlingar. Enligt statuterna skulle hänsyn i viss mån tas till prestationens överraskningskaraktär.
Under åren 1928-1963 utdelades 115 KABOM-pokaler.

Delvis förgyllning, smärre slitage

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Silver

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (3 bud)

2356895
2348361
2342641

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.