Parti äldre botanisk litteratur

360679

ÄLDRE BOTANISK LITTERATUR. Parti omfattande 19 volymer, olika band o. skick. Huvudsakligen 1800-tal.

Proveniens: Collecta Friesia. Elias Fries (1794-1878), Berömd svensk mykolog och botaniker. Hans viktigaste verk var "Systema mycologium", publicerat 1821-1832;
Thore M. Fries (1832-1913); Robert Fries (1876-1966); Magnus Fries (1917-1987); Robert Fries (b. 1952).

Böcker/Kartor, Naturvetenskap

Rum 8

Budhistorik (9 bud)
2324245
1 600
2324233
2324243
2324233
1 300
2314560

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.