Wahlenbergs Flora Upsaliensis 1820

360613

WAHLENBERG, GEORG. Flora Upsaliensis enumerans plantas circa Upsaliam sponte crescentes. Ups. (typis et impensis R. Acad. Typographorum) 1820.

8:o. (2), (I)-VII, (1), (1)-495, (3) s. 1 utvikbar graverad karta (alla, "Botanisk charta omkring Upsala 1820", reva i vikningen). Sista bladet med lagningar.
Samtida enkelt brunt hfrbd, lätt nött, blank rygg. M. tillägg i svart bläck i registret. Namnteckning Magnus Fries på försättsbladet.

Medbundet: Myrin-Svartengren: Corollarium Florae Upsaliensis, Uppsala 1833, ej komplett, slutar m. sidan 96 .
Proveniens: Collecta Friesia. Elias Fries (1794-1878), Berömd svensk mykolog och botaniker. Hans viktigaste verk var "Systema mycologium", publicerat 1821-1832;
Thore M. Fries (1832-1913); Robert Fries (1876-1966); Magnus Fries (1917-1987); Robert Fries (b. 1952).

Se text

Böcker/Kartor, Naturvetenskap

Rum 8

Budhistorik (6 bud)
2330582
550
2330549
500
2329820
450
2327708
2321770

Slutpris SEK:
550
55 EUR, 63 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.