Gagarin autograf, Sportauktion

360596

KOSMONAUT JURIJ GAGARIN (1934-1968), signerad EP-skiva, medsignatur av kosmonaut Valerij Bykovskij (född 1934), 19x19 cm

PROVENIENS:
Thure Malmskär (1936-2004), bandyspelare i Skutskär.

Erhållen 1964 på Stockholms stadion där Malmskär deltog i SM-finalen i bandy mellan Skutskär ocht Broberg.
I den svenska mästerskapsfinalen 1964 förlorade Skutskärs IF mot Brobergs IF med 1-4 i omspel, efter 1-1 i första finalmatchen.

HISTORIK I:
Bykovskij och kollegan Jurij Gagarin närvarade vid 1964 års första SM-final i bandy, den mellan Brobergs IF och Skutskärs IF (1-1 på Stockholms stadion).
Spelarna i finalen fick en skiva av Kosmonauterna som ett minne, där skivan delades ut av Gagarin själv. De båda kosmounaterna var hedersgäster då det sammanföll med en rundresa de gjorde. Thure Malmskär deltog i Skutskärs lag och före matchen erhöll spelarna skivor.
Skutskärs IF Bandyklubb är en bandyklubb från orten Skutskär i Älvkarleby kommun i Sverige.

HISTORIK II:
Skivan innehåller ljudupptagningar från den första rymdfärden 1961.
Den 12 april 1961 blev Gagarin den första människan i rymden och den första, som kretsat runt jorden. Han fick medaljer från hela världen för sin färd i rymden.
Gagarin omkom under en övningsflygning när planet, en sovjetisk MiG-15, havererade.

LITTERATUR:
Idrottsboken 1965 sid 74 finns uppgifter om finalmatchen mellan Skutskär och Broberg. Bl a en bild på Skutskärs målvakt Bosse Nilsson och Gagarin, även en bild på Thure Malmskär som målskytt, hans 1-1 mål ledde till omspel och ytterligare en finalmatch.

Omslag med revor och veck

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (6 bud)
2359751
6 200
2352197
6 000
2351979
2350653
900
2350604
850

Slutpris SEK:
6 200
624 EUR, 709 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.