Servisdelar 1800-talets första hälft

360171

SERVIS, 34 dlr, 1800-talets första hälft, empire, kant med gulddekor, en del med berlinmärkning, bestående av: 8+7+1 mattallrikar, 8 bordstallrikar, 5 assietter, 2 uppläggningsfat, 2 skålfat, del till bordsuppsats, diameter ca 18-36 cm; 2 tallrikar med nagg medföljer

Förgyllning delvis med slitage, enstaka tallrik med obetydligt nagg

Keramik/Porslin

Budhistorik (25 bud)
2317927
2315545
1 900
2315544
1 800
2315543
1 700
2315542
1 600

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.