Carl Malmsten stolar 1 par Stockholmsutställningen

360134

CARL MALMSTEN, stolar, 1 par, björk, sits klädd i handvävd textil, höjd 81 cm

PROVENIENS: Svensk Hemslöjds visning på Stockholmsutställningen 1930
LITTERATUR: Munthe, Gustaf, Moderna möbler, Natur o. kultur, Stockholm, 1931.

Temaauktion Svenska Designmöbler.
Visning Nybrogatan 32 den 8-13 februari.
Auktion 15 februari
Utlämning från den 16 februari på Slakthusgatan 22.

Sitsen med slitage

Möbler, Stolar, Design

Rum 2

Budhistorik (49 bud)
2331691
10 500
2328410
10 000
2331681
9 800
2328410
9 600
2331670
9 400

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.