Spegel Niclas Falkengren

360102

NICLAS FALKENGREN (spegelfabrikör och bildhuggare i Jönköping 1775-1813), gustaviansk, signerad NFG samt Jönköpings hallstämpel, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönt med lockurna och festonger, ramen med pärlstav, nedre kant med festonger, höjd 97x39 cm

Senare dekor, komplettering, senare förgyllning, senare glas, en överdel till dekoren på sidan saknas

Diverse, Speglar

Rum 8

Spegel Niclas Falkengren

Budhistorik (10 bud)
2318769
4 200
2319764
4 200
2318769
2318768
3 400
2306657
3 200

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.