Berömda svenskar i litografi av Sandberg 1835-42

360010

SANDBERG, J. G. Galleri af utmärkta svenska lärde, witterhetsidkare och konstnärer från Gustaf I:s till närvarande tid. (1835)-42.
Folio. Litograferat titelblad (på svenska), tryckt titelblad (på franska), 100 litograferade porträtt J. E. Cardon (alla).
Brunt samtida skinnband.

Band något nött, spruckna falsar, vissa skador. Planscher något fläckade

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Rum 2

Budhistorik (1 bud)

2301955
2016-02-03 07:09:05

2016-02-10 kl 21:20
Slutpris SEK:
30 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.