Spegel Johan Åkerblad

359871

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona (Johan Åkerblad, spegelfabrikör 1758-99), dekor i papier maché, förgylld med polerat och matt guld samt slagmetall i deux-couleurs, framtagen originalförgyllning, träbakstycke, kvicksilverfolierat glas, 88x40 cm

Sprikor i krön, dekortapp mitt på underkant kompletterad

Speglar

Rum 12

Spegel Johan Åkerblad

Budhistorik (30 bud)
2317582
66 000
2317580
64 000
2317565
62 000
2317575
60 000
2317565
58 000

Slutpris SEK:
66 000
6 646 EUR, 7 550 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.