Bordspendyl Meissen

359764

BORDSPENDYL, Meissen, 1800-talets andra hälft/1900-talets början, rokokostil, polykromt bemålat porslin, dekor av putti och pousserad dekor av bl a blomster, undertill med (svagt) meissenmärke i f a korslagda svärd i blått, höjd ca 47 cm, pendel medföljer

Skador: Nyckel saknas, smärre dekorskador, nedersta puttons ben med lagningar

Klockor/Ur

Bordspendyl Meissen

Budhistorik (9 bud)
2317502
9 800
2313456
7 400
2312308
7 200
2305902
5 000
2302194
4 800

Slutpris SEK:
9 800
987 EUR, 1 121 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.