IWC fickur 18k guld

359577

IWC, savonettur, 18 k guld, subsekund, vitemaljerad urtavla,arabiska siffror, innerboett i gulmetall med gåvogravyr "Till Lewi Pethrus från Filadelfia-Församl i Stockholm på 25 årsdagen som Församlingens Föreståndare 1911 9/1 1936, bakre boett med monogramgravyr LP, diameter 50 mm, total vikt ca 83 g

Proveniens: Lewi Pethrus (1884-1974) var en svensk förgrundsgestalt och ledare inom pingströrelsen. Han var verksam som pastor och föreståndare för Filadelfiaförsamlingen i Stockholm mellan år 1911 till 1958. Pethrus författade böcker och sånger med religiöst tema. Hans mest kända psalm "Löftena kunna ej svika" finns med i den svenska psalmboken.

Fungerar vid test, funktionen kan ej garanteras, smärre repor, en visares spets något böjd

Klockor/Ur, Fickur, Guld/Smycken

IWC fickur 18k guld

Budhistorik (45 bud)
2316415
14 500
2316470
14 000
2316415
13 500
2316468
13 000
2316415
12 500

Slutpris SEK:
14 500
1 460 EUR, 1 659 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.