Siri Derkert oljemålning

359557

SIRI DERKERT (1888-1973): "Ung man", signerad S. Derkert samt daterad på baksidan -43, olja på pannå, 52 x 36 cm.
PROVENIENS: Gösta Stenmans konstsamling
Fru Bertha Stenman
UTSTÄLLD: Riksförbundet för bildande konst, utställning 206 Expressionism, katalognr 4

Rum 21

Siri Derkert oljemålning

Budhistorik (11 bud)
2323991
13 500
2321883
13 000
2320360
12 500
2321879
12 500
2320360
12 000

Slutpris SEK:
13 500
1 359 EUR, 1 544 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.