Kista från Jämtland

359506

KISTA, Jämtland daterad 1795 märkt PTS, blåmålad med dekor av blommor och listverk i rött, läddika, höjd 47, 96x58 cm, nyckel finns

delvis senare bemålad, slitage, listdel med spricka

Möbler, Allmoge

Rum 8

Kista från Jämtland

Budhistorik (14 bud)
2315080
3 200
2312690
2312690
2 800
2309393
2 600
2312679
2 600

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.