Fritz Winter etsning och akvatint

359315

FRITZ WINTER (1905-1976), Farbaquatinta No. 6, 1967, signerad och numrerad F. Winter 85/100, etsning och akvatint i färger, 19x18 cm, bladstorlek 56x38 cm
LITTERATUR: Gabler 58
Winter studerade tre år vid Bauhaus med början 1927, under Klee, Kandinsky och Schlemmer.

Fack 5

Budhistorik (10 bud)
2311391
1 700
2311395
1 600
2311391
2311394
1 400
2311391
1 300

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.