Brännvinsmått koppar 1849 resp. 1850

359035

BRÄNNVINSMÅTT, 2 st, ½ kanna, koppar, krönta 1849 resp. 1850, kopparlagarstämplar varav en GRH, höjd ca 21 cm, en med inskription "På sextioårsdagen af Stansa"
Proveniens Albert Ranft, en av dem gåva från svägerskan Constance (Stansa) Gottschalk 1918

Diverse, Allmoge

Monter 27

Budhistorik (4 bud)

2309911
750
2307732
700
2305285
2299292

Slutpris SEK:
750
76 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.