Olympiska spelen München 1972 fackla, Sportauktion

359003

OLYMPISKA SPELEN MÜNCHEN 1972 - FACKLA, original, stål, Krupp, höjd ca 74 cm

Det tog 30 dagar för 6000 fackelbärare att föra facklan 5532 km från Athen till Olympiastadion i München.
Färden gick från Olympia - Athen - Thessaloniki (Grekland) - Istanbul (Turkiet) - Varna (Bulgarien) - Bukarest - Timisoara (Rumänien) - Belgrad (Jugoslavien) - Budapest (Ungern) - Wien - Linz - Salzburg - Innsbruck (Österrike) - Garmisch-Partenkirchen - München (Västtyskland)

Bruksslitage, repor,

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Konst, Konst

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (2 bud)

2346160
10 500
2344226

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.