Urna Ewaldin Pettersson

358824

EWALDIN PETTERSSON ("Målar-Pelle"), urna, Gustafvsberg, 1900-talets början, blåglaserad med dekor av sydländskt landskap, märkt Gustafsberg EP 1913, höjd ca 40, längd inkl hänklar 46 cm

Krackeleringar, fotring med glasyrnagg

Keramik/Porslin

Rum 21

Urna Ewaldin Pettersson

Budhistorik (23 bud)
2307009
4 200
2305012
2306956
3 800
2305012
3 600
2292153
3 400

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.