Holger Eriksson tennsoldater

358791

HOLGER ERIKSSON, tennsoldater, "Swedish Inf marching", "Swedish Guncrew 1700", "Swedish Guncrew 1957", ca 130 st, 1950-tal, mestadels märkta Union of S.Africa, handmålade, rundmassiva, max 30 mm; ,2 taggtråd, 3 granatkastare märkta Made in England
HISTORIK:
Holger Eriksson tillverkade förlagor till tennsoldater som kom att tillverkas på Irland, Autenticast och i Sydafrika som såldes över hela världen. SAE är en förkortning av Swedish African Engineers och figurerna tillverkades i Sydafrika från början på 1950-talet till slutet på 1960-talet. Tonvikten av produktionen va 30 mm, men endast en sändning kom till Sverige till följd av den efterföljande bojkotten av Sydafrika och Apartheid.

Obetydligt slitage

Diverse, Leksaker, Vapen/Medaljer

Monter 16

Holger Eriksson tennsoldater

Budhistorik (5 bud)
2306554
2306550
700
2306543
550
2301675
500
2301674

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.