Sumo träsnitt 1900-talets början, Sportauktion

358790

SUMOBROTTNING - TRÄSNITT - JAPAN, "SUMOTORIKUMI48TEICHIRAN." föreställande 48 st sumotekniker, 1900-talets början, med både västerländska bokstäver samt på japanska, 55,5 cm x 78 cm.

Möjligen tänkt som en Arenaaffisch (i träsnittsteknik)

HISTORIK:
Sumobrottning är en japansk kampsport, där starka utövare, kallade "rikishi", brottas upprätt. Syftet är att antingen få ut motståndaren ur ringen eller få denne att vidröra marken med någon annan kroppsdel än fotsulorna. Viktklasser existerar inte eftersom även den lättaste brottaren med hjälp av teknik kan vinna över en mycket tyngre motståndare. Brottarna är klädda i traditionella sidenbälten (mawashi) som består av ett 9 meter långt och 80 centimeter brett sidenskynke som lindas varv efter varv runt brottarens bål. Brottarna har även speciell traditionsenlig frisyr (mage) bestående av en hårknut som är uppkammad på huvudet.

Japanese woodblock print, Sumo wrestling. Lagningar, fläckar, skador, oramad

Konst, Grafik, Temaauktion, Sport och fritid, Orientaliskt, Orientaliskt

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (24 bud)
2361122
5 600
2361121
5 400
2361114
5 200
2361113
5 000
2361112
4 800

Slutpris SEK:
5 600
564 EUR, 641 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.