Lamini med fotpall design Yngve Ekström

358542

YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, "Lamini", för barn, Swedese, formgiven 1956, stomme i bok, klädsel i grått fårskinn, etikettmärkta samt brännmärkt Swedese, årsstämplad 2006, sitthöjd ca 30, rygghöjd 79 cm
Historik:
Modellen som är 75% av originalet i storlek togs fram till Laminos 50 års jubileum 2006

Ett armstöd lagat, bruksslitage

Möbler, Fåtöljer, Design, Diverse, Diverse

Rum 5

Budhistorik (25 bud)
2304072
6 000
2304915
6 000
2304072
5 800
2304133
5 600
2304072
5 400

Slutpris SEK:
6 000
604 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.