Stålurna med fornnordisk dekor

358519

URNA med lock, stål, 1800-talets slut, ståletsad dekor, möjligen utförd av Carl Hjalmar Norrström, SV Stålpressnings AB Olofström, märkt i botten Olofström D, fornnordisk dekor, olika landskapsvapen bl a Göteborg, höjd 46 cm
Historik: liknande urna finns på Tekniska Museét, skänt av Gustaf V dödsbo

Bruksslitage

Diverse, Metall

Monter 20

Budhistorik (21 bud)
2305476
1 600
2302439
2302436
1 400
2302434
1 300
2302433

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.