Terrin i flingods

358518

TERRIN, 7 TALLRIKAR, 4 DJUPA TALLRIKAR, flintgods, omkring 1800, oval, stiliserad brättesdekor i grönt, terrinen med två hänklar i bladdekor samt välvt lock och lockknopp med reliefdekor, terrinens längd 36, höjd 23 inklusive knopp, tallrikarnas diameter 24-25 cm

Skador, äldre lagningar, sprickor

Keramik/Porslin

Monter 23

Terrin i flingods

Budhistorik (3 bud)

2303569
600
2303457
2287951

Slutpris SEK:
600
60 EUR, 69 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.