Bestick silver Evald Pettersson Skövde

358417

BESTICK, 89 dlr, silver, bl a Evald Pettersson, Skövde, 1900-talets första del, olika årsstämplar, bestående av: 6 matskedar, 6 matgafflar, 6 matknivar, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 11 smörgåsknivar, 5+6+7 smörgåsgafflar, 6 ost-/fruktknivar, 12 kaffeskedar,
total vikt exkl. knivar ca 2420 g

Bruksslitage, repor

Silver, Silverbestick

Monter 18

Budhistorik (4 bud)

2301398
7 400
2288007
7 000
2286775
2286159

Slutpris SEK:
7 400
745 EUR, 847 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.