3 band med fore-edge paintings

358375

BÖCKER FORE-EDGE PAINTINGS. (3). 3 böcker med sk. fore-edge painting, målning på snittet.
FLEETWOOD, JOHN. The life of our blessed lord and saviour Jesus Christ. London, 1877.
Folio (31,5x23 cm). Stålgraverade planscher. Med två stycken målningar på snittet, dvs. fore-edge paintings, ett engelskt landskap med kyrka, ett med italienskt kloster. Samtida svart skinnband med gulddekor.
Samt två mindre böcker (1800-tal) med fore-edge painting, en föreställande två gäss och en åsna.

Delvis nötta band, mindre böcker med skador, lösa pärmar. Något fläckade.

Böcker/Kartor, Skönlitteratur

Monter 18

Budhistorik (12 bud)
2286766
950
2302961
900
2286766
750
2302954
700
2286766
650

Slutpris SEK:
950
96 EUR, 109 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.