Bünting Itinerarium sacræ med världskarta 1588

358367

MED VÄRLDSKARTA. (BÜNTING, H.). Itinerarium sacræ scripturæ, thet är: Een reesebook öffuer then helighe schrifft... I-III. Stockholm (A. Gutterwitz) 1588.

4:o. 1 titelblad tryckt i rött och svart, träsnittskartor bl.a. världskartan avbildad som en treklöver.
Samtida pergamentband.

Collijn III:67-70.
En andra upplaga utkom 1595.

Säljs med alla fel utan returätt

Säljs med alla fel utan returrätt.
Defekter och skador, lagningar, världskartan skadad i vänster del, kartor saknas och vissa defekta.

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Monter 19

Budhistorik (26 bud)
2302521
3 400
2301800
3 200
2301800
2 400
2302298
2301800

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.