En nyttigh bok, om konnunga styrilse 1634

358196

LAGAR. En nyttigh bok, om konnunga styrilse och höfdinga, fordom för några hundrade åhr, af en förståndigh swensk man skrifwin, och nu nyliga framkommen, och utaf framlidhne... Gustaf Adolf den andre och store... först öfwerläsin, och efter H. K. M:tz nådige befalning... nu publicerat. (Utg. J. Bureus.) Utan ort (Uppsala, Eskil Mattsson) 1634.
Liten 4:o. (12), 1-87, (1 blank), (40) s. (sign. A6B4-R4).
Samtida pergament, fläckat, skevt, bakre pärm ersatt av ny. Fuktfläckad text. Titelblad med äldre namnteckning, hål och revor, tejplagning i hörn, ingen textförlust, dock påverkar namnteckningen. Sista bladet med tejplagad reva.

Collijn 461-62.

Se text

Böcker/Kartor, Historia

Monter 29

Budhistorik (13 bud)
2312772
1 300
2312826
2312772
750
2301367
700
2312709
700

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.