Underlägg

357991

UNDERLÄGG, 3 st, mässing, "Bless this house", Firma Svenskt Tenn, höjd ca 2, 20x16 cm

Historia: Underlägget introducerades av Estrid Ericson på 1950-talet, som en dörrdekoration avsedd att skydda hemmet från allt ont. Texten kommer från den första raden i en sång skriven 1927 av poeten Helen Taylor och kompositören May Brahe

Slitage, ett underlägg saknar tassar av gummi

Diverse

Monter 15

Underlägg

Budhistorik (20 bud)
2299794
1 600
2292500
2292446
1 400
2292045
1 300
2283079

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.