Syditalisk skyphos

357867

SKYPHOS, Kampanien, hellenistisk, ca 300-talet fKr, svartmålad figurdekor med palmetter, höjd 16, diameter 16,5 cm

Något slitage, botten täckt med rottrådar

Diverse

Monter 16

Syditalisk skyphos

Budhistorik (7 bud)
2298745
10 500
2291566
10 000
2288244
9 800
2286840
2283489

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.