Gagarin autograf, Sportauktion

357857

KOSMONAUT JURIJ GAGARIN (1934-1968), signerad EP-skiva, medsignatur av kosmonaut Valerij Bykovskij (född 1934), 19x19 cm

PROVENIENS: Nuvarande ägare (ingick då i Juniorbrandåren) fick den direkt av Gagarin då han och Bykovskij 1964-65 besökte Brandstationen i Malmö. De båda kosmonauterna stod ståendes i en korg på en stegvagn medan Malmö Stad sköt fyrverkerier.

HISTORIK:
Den 12 april 1961 blev Gagarin den första människan i rymden och den första, som kretsat runt jorden. Han fick medaljer från hela världen för sin färd i rymden.
Gagarin omkom under en övningsflygning när planet, en sovjetisk MiG-15, havererade.

Fläckar, veck

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (12 bud)
2359402
6 200
2359134
6 000
2359132
5 400
2357025
5 000
2356729
4 200

Slutpris SEK:
6 200
624 EUR, 709 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.