Collier bärnsten guldlås

357797

COLLIER, fasetterade bärnstenar, 1800-talets mitt, 1-3 cm, lås i 18 k guld stämplat 1833, längd ca 46 cm, etui

Proveniens: Sophie Henriette Wising f. Benedicks 1853-1931, (mormor till Raoul Wallenberg)

Slitage

Guld/Smycken

Collier bärnsten guldlås

Budhistorik (39 bud)
2311292
36 000
2310948
35 000
2310948
32 000
2297779
31 000
2310947
31 000

Slutpris SEK:
36 000
3 625 EUR, 4 118 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.