Herrfickur Kock

357743

JACOB KOCK (1737-1805), Stockholm, herrfickur, märkt i verk, förgyllt verk nr 771, genombruten oroklove med monogram JK, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, slät boett av 18 k guld stämplad Olof Ekman, Stockholm 1783, diameter 5,5 cm

Smärre emaljskador, urtavlan troligen ej ursprunglig, löst urglas

Klockor/Ur, Guld/Smycken

Herrfickur Kock

Budhistorik (11 bud)
2298946
5 400
2298166
5 200
2298944
5 000
2298166
4 800
2285426
4 600

Slutpris SEK:
5 400
544 EUR, 618 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.