Bandyklubba 1960-tal, Sportauktion

357731

BANDYKLUBBA - 1960-TAL -SVERIGE-RYSSLAND,
bandyklubban brännmärkt "Siriusklubban" NILSSON UPPSALA EXTRA PRIMA, med autografer av ryska och svenska spelare, längd ca 107 cm

PROVENIENS:
Gösta Ellhammar, (1920-1996), var en svensk direktör och idrottsledare. Han var direktör för flygbolaget Transair. Ordförande för Svenska Bandyförbundet 1961-1964. Han var också ordförande för AIK 1963-1966.
Enligt uppgift erhållen efter VM-bandyfinalen 1963. Sverige arrangerar VM och bland annat Sveriges kung Gustaf VI Adolf ser Sovjetunionen slå Sverige i finalen på Stadion med 8-0.

HISTORIK:
Siriusklubban", tillverkad av J W Nilssons Vagn & Karossfabrik i Uppsala

Skada

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (4 bud)

2357693
450
2342815
2357691
2342815

Slutpris SEK:
450
45 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.