Gus Leander Shell Speedway, Sportauktion

357491

SHELL - GUS (Gustav Egron) LEANDER, (1909-1980) - SPEEDWAY, "Kör med SHELL-förtroende", litografiskt tryck, signerad Gus Leander i plåten, J. OLSÉNS LITO.STHLM 1959 Sthlm., bladstorlek 70 x 50 cm;

HISTORIK:
Gus Leander fick sitt namn "Gus" i samband med att han som ung var med och byggde världsutställningen i New York år 1939.
Leander var bla reklamtecknare och arbetade många år hos bensinbolaget Shell. Han kom därigenom tidigt i kontakt med motorsporten och skapade många av de programomslag och affischer som förekom inom denna under 1940- till 1980-talen.

Smärre hål

Konst, Grafik, Temaauktion, Sport och fritid

Fack 39

Budhistorik (3 bud)

2358678
950
2346359
2342981

Slutpris SEK:
950
96 EUR, 109 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.