Golvur Georg III John Ellicott

357335

JOHN ELLICOTT (hovurmakare i London 1706-1772), golvur, Georg III, graverad urtavla märkt John Elicott London, försilvrad och förgylld, fodralet fanerat med mahogny, uppsvängd krönt av flammande urnor av mässing, dekor av kannelerade kolonner, dörren med fasettslipat och kvicksilverfolierat glas, grahamgång, datum- och sekundvisare, medföljer lod, nyckel och pendel, höjd 275 cm
PROVENIENS:
Bukowskis, höstauktion 1986, auktion 446, nr 637

Renoverat, fanérskador, sidoöppningar saknar dekorer

Klockor/Ur

Rum 3

Budhistorik (8 bud)
2299092
22 000
2299125
22 000
2299092
21 000
2298749
20 000
2298749
18 500

Slutpris SEK:
22 000
2 215 EUR, 2 517 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.