Yoshitoshi - 47 ronin

356881

TSUKIOKA YOSHITOSHI (1839-1892), Bok: Seichû gishi meimei gaden (Historical Biographies of the Loyal Retainers), 1869, signerad Ikkaisai Yoshitoshi hitsu, utgivare Marujin, förord Kanagaki Robun, kiristämpel, 45 träsnittsblad numrerade 1-50 (nr 45-46 saknas)

Defekt knytband, huvudskaligen blad i gott skick förutomslitna marginaler, några med mindre textförlust, några fläckar förekommer

Orientaliskt, Konst, Konst, Grafik

Monter 20

Yoshitoshi - 47 ronin

Budhistorik (31 bud)
2305682
16 500
2305678
16 000
2305674
15 500
2305670
15 000
2305666
14 500

Slutpris SEK:
16 500
1 662 EUR, 1 888 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.