Vladimir Krutov, Sportauktion

356769

VLADIMIR KRUTOV (Ryssland,1960-2012), Ishockey-tröja CSKA Moskva, Nr 9., tröjetikett märkt "Fan Club, Made in Zoo Graphics Moscow Russia, 100 % polyester".

PROVENIENS: Restaurang KGB, Stockholm.
Enligt uppgift gåva till Restaurang KGB, från svensk Ishockeyspelare som isintur fått tröjan av Krutov i en turnering i Ryssland.

HISTORIK: Krutov var en rysk professionell ishockeyspelare. Han bildade tillsammans med centern Igor Larionov och högerforwarden Sergei Makarov den fruktade "KLM-kedjan" under 1980-talet. Han var under samma tid en av de bästa ishockeyspelarna i världen.
Med det sovjetiska landslaget vann Krutov Canada Cup 1981, OS-guld 1984 och 1988 samt VM-guld 1981, 1982, 1983, 1986 och 1989. På klubbnivå spelade han för CSKA Moskva mellan 1978 och 1989.

Ändringar/tillägg
G

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Fashion

Nybrogatan 32, Stockholm

Vladimir Krutov, Sportauktion

Budhistorik (16 bud)
2358926
2358162
2358925
2358162
950
2358912
900

Slutpris SEK:
111 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.