A collection of stoneware Japan (OrientalSelected)

356745

A COLLECTION OF STONEWARE, mainly Japan, constisting of 4 bowls, 5 mugs, 2 vases, partly signed, the height of the vases c. 24 cm, accompanying wooden boxes some not original
PROVENANCE: From a Swedish private collection

EN SAMLING STENGODS, främst Japan, bestående av 4 st skålar, 5 st muggar, 2 st vaser, delvis signerade, vasernas höjd ca 24 cm, lådor medföljer, några ej ursprungliga
Proveniens: En svensk privatsamling

En liten, troligen kinesisk skål, med nagg

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (8 bud)
2294892
1 800
2290914
1 700
2282241
1 600
2282238
2282236

Slutpris SEK:
1 800
181 EUR, 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.