AIK memorabilia, Sportauktion

355848

AIK - MEMORABILIA - vas med märke: AIK:s Supporterklubb 1951 (märkt S 1951), höjd 15,5 cm, karaff med propp, höjd ca 29 cm med 6 glas, höjd ca 14 cm, graverade A.I.K-RINGEN

PROVENIENS: Lennart "Blondi" Askinger (1922-95), spelade i AIK (1946-55). Representerat AIK i fotboll, bandy, ishockey. Svensk cupmästare: 1949. Spelade 89 matcher (fotboll), 5 mål, position: vänsterback.
Smeknamn: Pluntan (från barndomsåren då Lennart hjälpte byggjobbare att bära pilsner), Blondi (efter hans hårfärg, lagkamraterna kallade honom oftast Blondie).

HISTORIK:
Det var först på 1960-talet som AIK tillät sk passiva medlemmar, dvs medlemmar som inte utövade någon idrott inom AIK. Men för att ta hand om alla supportrar, bildades AIK Supporterklubb 1951 som arrangerade resor till matcher och PR-arrangemang som inte AIK hade tid att arrangera - däribland en stor tillställning i Kungsträdgården med flera av Sveriges absolut främsta underhållare. Supporterklubben hade också ungdomslag i fotboll, eftersom AIK inte kunde ta hand om alla unga killar som ville spela fotboll i AIK.
AIK-ringen är den äldsta föreningen inom AIK och grundades 1938 av spelarna som tog allsvenskt guld 1937.

Bruksslitage, 1 glas med nagg

Glas, Servisglas, Temaauktion, Sport och fritid, Diverse, Diverse

Nybrogatan 32, Stockholm

AIK memorabilia,  Sportauktion

Budhistorik (9 bud)
2360394
750
2360392
700
2360392
600
2359230
550
2359084
500

Slutpris SEK:
750
76 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.