AIK ljusstakar silver, Sportauktion

355574

AIK - MEMORABILIA - LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Eric Löfman, MGAB, E9, inskription "Lennart Askinger", "FÖR HELHJÄRTAD INSATS UNDER DE GÅNGNA ÅREN, AIK märke, daterad 1955", höjd 15 cm

PROVENIENS: Lennart "Blondi" Askinger (1922-95), spelade i AIK (1946-55). Representerat AIK i fotboll, bandy, ishockey. Svensk cupmästare: 1949. Spelade 89 matcher (fotboll), 5 mål, position: vänsterback.
Smeknamn: Pluntan (från barndomsåren då Lennart hjälpte byggjobbare att bära pilsner), Blondi (efter hans hårfärg, lagkamraterna kallade honom oftast Blondie).

Ljustakar fyllda

Silver, Silverljusstakar, Temaauktion, Sport och fritid, Diverse, Diverse

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (9 bud)
2355813
1 400
2355590
1 300
2354903
2349380
2354901

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.